eTwinning

Το Γυμνάσιο ΛΤ Κύθνου είναι εγγεγραμμένο μέλος του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής eTwinning. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος το σχολείο μας συμμετέχει και υλοποιεί έργα σε σύμπραξη με άλλα ευρωπαϊκά σχολεία. Μια τέτοια συνεργασία έλαβε χώρα την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 κατά την οποία οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου συνομίλησαν με συνομήλικους μαθητές από το Miejska Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Knurowie, σχολείο που βρίσκεται στο Knurów της Πολωνίας. Το συγκεκριμένο έργο έχει ως στόχο τη γνωριμία των μαθητών μας με άλλους μαθητές από σχολεία της Ευρώπης καθώς και την ανταλλαγή απόψεων σε θέματα που αφορούν την ηλικιακή τους ομάδα. Η συνομιλία έγινε στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών με την οργάνωση και εποπτεία της εκπαιδευτικού Παπασταθοπούλου Αγγελικής, καθηγήτριας Αγγλικών του σχολείου μας. Ήταν μια πρωτόγνωρη και ευχάριστη εμπειρία για τους μαθητές μας οι οποίοι σιγά σιγά εξοικειώνονται με τα εργαλεία ΤΠΕ αλλά και εξασκούν στην πράξη την ξένη γλώσσα που διδάσκονται.